Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım? Narsist için mükemmel eş kimdir?

Zor bir kişilikle karşı karşıya olduğumu anladığımda ilk tepkim mücadele etmek olmuştu. Narsizmi öğrendikten sonra ilk araştırdığım şey onunla nasıl baş edebileceğim, ona nasıl yaklaşmam gerektiği ve çözüm yollarının neler olabileceğiydi. Okuduğum çoğu makalede çözüm olmadığı kaçıp kurtulunması gerektiği yazsa da bunu asla kabul etmiyordum. Mutlaka ona ulaşmanın bir yolu olmalıydı. Ama nasıl?

Bunun için her yolu denedim. O halime gerçekten üzülüyorum.  Onun için mükemmel eş nasıl olur? Narsist erkeğe nasıl davranmalı, onu aşık etmek nasıl mümkün olabilir? Beni sevmesi, bana karşı şefkatli davranması için ne yapmalıyım? Asla vazgeçmedim. Bu ve benzeri sorulara cevap arayarak kendimce çözüm bulmaya çalışıyordum. Sağlıklı düşünemiyordum. Ben bir şeyleri değiştirirsem o da değişir diyordum. Oysaki bu düşüncelerin hepsi tamamen saçmalıktı. Bir insanın sizi sevmesini sağlayamazdınız, birinin sizi sevmesi için bir şey yapmanız gerekmemeliydi. Aksi durumda zaten siz olmuyordunuz sevdiği şey. Mantıksız bir şeydi bu soruya cevap aramak ama yine de sordum.

Beni sevmesini nasıl sağlarım?

Narsistin sözlüğünde sevgi yoktur. Bunu algılamak oldukça zor. Böyle bir insan türünün var olabileceğini hayal bile edemezdim. Onunla karşılaşmasam ve biri bana bunu anlatsa abartıyor diye düşünürdüm. Ama bu bir gerçek. Narsistler kimseyi sevmezler. Annesini, babasını, en yakın arkadaşlarını, hayvanlarını hatta çocuklarını bile.  Bunun nedeni kendilerinde sevgi kavramının olmayışı. Sorun birini sevmek veya sevmemek değil. Sevmek diye bir hissin yokluğu. Ama tabi ki kendisi kendinde sevginin olmadığını bilemez. Sizi sevdiğini söyler, hatta belki kendine göre gerçekten sevdiğini düşünüyordur. Sizi sevdiğini söyler ama sizi dinlemez, önemsemez, saygı göstermez, günlerce haftalarca aramaz sormaz, acımasızca eleştirir, toplum içinde sizi azarlar. Kim gerçekten sevdiği birine böyle davranabilir ki? Bizim gibi sevemiyor diyelim peki narsist erkekler ne ister? Nasıl bir eş ister yanında?

Düşündüğümde Batman’deki Joker karakteri geliyor aklıma. İçi acı doluyken suratına kazıdığı gülümseme. Tam da bu narsistin beklediği sanırım. Sizi ezmek, üzmek, aşağılamak, işkence etmek için kişiliğinize saldırır, size angarya işler yükler, yardım edebilecekken yardım etmez, duygusal olarak sizi sürekli taciz eder. Bunların karşılığında sizden güler yüz, alkış, övgü, onay ve ona minnet duymanızı bekler. Gerçekten hissederek bunları söyleyip yapmanız önemli değildir. Zorla yaptığınızı bilse bile sorun etmez. Yüzünüze o gülümsemeyi ve memnun ifadeyi kazımalısınız. O sizinle vakit geçirdiği için şükretmelisiniz ona.  Kendi kişiliğiniz, hobileriniz, tercihleriniz, ihtiyaçlarınız, başarılarınız olmamalıdır. O ne derse o, o ne zaman isterse o zaman. Cansız manken gibi, içiniz bomboş dışınız parlak ve onun 7/24 hizmetinde olmalısınız. Dışarı çıktığında çanta gibi yanında gezdireceği, evde saçını ona süpürge eden, sınırsız duygusal işkencelerine sonsuz sabır gösteren biri olmalısınız. Beklediği ve istediği partner Alaaddin’in cini gibi bir şey. O istediği an lambasını okşayacak cini çıkaracak, cini de dile benden ne dilersen deyip o an verecek. Alaaddin’in cini bile 3 dilek hakkı sunuyor ama siz ona sınırsız hak sunmalısınız. Böyle bir insan da yeryüzünde var mıdır bilemiyorum.


Ancak yine de her şeye rağmen onunla bir ilişki içinde kalmayı, bu ilişkiyi sürdürmeyi nasıl sağlarım, bunun için narsist erkeğe nasıl davranmalıyım diyorsanız;

 • Bir narsisti etkileyip hayatınıza çekmek kurallarını biliyorsanız kolaydır. İlişkide olacakları insanda kendilerince bir özellik aramazlar. Özel bir tipleri yoktur. Yani mesela özellikle sarışınlardan, uzun boylulardan, renkli gözlülerden, esmerlerden vb hoşlandıkları yoktur. İlişkinizin ilk zamanlarında size tam da en sevdiği kadın tipi olduğunuzu söyleyebilir ama yalandır. Onun kendi tercihi yoktur. Hobileriniz, ilgi alanlarınız, idealleriniz, kültürlü olup olmamanız vb gibi kriterleri de yoktur. Tek önemli olan şey sizin dışarıdan insanlara nasıl göründüğünüzdür. Yani bakımlı olmanız, havalı görünmeniz, kendine göre genç olmanız, zengin olmanız, ünlü olmanız vb gibi şeyler sizinle ilgilenmesini sağlar, kendi tercihi yoktur ama dışarıya sizi pazarlayabilmesi önemlidir. Dışarıdaki insanlar sizi ne kadar beğeniyorsa o kadar değerli bir av haline gelirsiniz. Çoğu kişi tarafından beğenilen bir kadının ona köle olması ve ondan başkasıyla olmaması onun egosunun tavan yapmasını sağlar. Burada yine önemli olan siz, kişiliğiniz veya spesifik bir özelliğiniz değil kendisidir aslında.  Bu arada sizinle ilgili olan hiç mi bir şey yok sizi ona çeken? Var. Sizin ne kadar onun tarafından sömürülmeye müsade edip etmeyecek biri olduğunuzu da tartar kafasında. İnsanlara sevgisi, saygısı olan, sevdikleriniz için zorluklara göğüs germeye eğilimli empatik biriyseniz tam da ona göresinizdir.
 • İlişkiniz süresince ona ne kadar yakışıklı olduğunu, ne kadar mükemmel bir insan olduğunu, ne kadar zeki, ne kadar başarılı ne kadar mütevazi olduğunu, ne kadar dayanılmaz bir çekiciliği olduğunu söylemelisiniz. Onu ne kadar sevdiğinizi, sizin için ne kadar özel olduğunu sürekli tekrarlamalısınız. Her gün kıyafetlerini övmeli, yaptığı her ne ise her şeyi onaylamalısınız. Bunları gerçekten düşünmeniz veya hissetmeniz gerekmiyor. Zaten aradaki farkı anlayamıyor, anlasa bile umurunda olmuyor. Yalan söylediğinizi, gerçekten böyle düşünmediğinizi apaçık bilse bile onun için hiç sorun olmaz. Ancak aynı şeyleri ondan beklememelisiniz. Kesinlikle sizi sevdiğini asla söylememesi veya bunu hiçbir davranışıyla göstermemesi sizin için sorun olmamalı. Siz zaten kimsiniz ki?
 • Onu hayatınızın merkezi hatta var oluş amacınız yapmalısınız. Siz onun hayatında kendi arkadaşlarından, ailesinden, tanıdıklarından, iş yaptığı müşterilerinden ve hayvanlardan hatta bitkilerden bile sonra gelirsiniz.  Hatta belki de tanımadığı insanlardan bile sonradır sizin önceliğiniz. Bunu bu şekilde kabul etmeli ve hiç sorun etmemelisiniz.
 • Onsuz bir hiç olmalısınız. Kendi kişisel bir hayatınız asla olamaz.  Ondan bağımsız bir birey olduğunuza dair herhangi bir belirti göstermemelisiniz. Kendi kariyeriniz, hobileriniz, fikirleriniz, başarılarınız, ihtiyaçlarınız, çevreniz, arkadaşlarınız, çocuklarınız ancak o ortalıkta görünmediği zaman hayatınızda var olabilir.
 • Başka kadınlarla onu gördüğünüzde asla bağırıp çağırmamalısınız. Ne kadar acı çektiğinizi söyleyip ağlayabilirsiniz, sizi terk etmemesi için ayaklarına kapanabilirsiniz. Ama kesinlikle onu suçlamamalısınız. Sizi aldattıysa mutlaka sizin suçunuzdur.
 • Ona asla ne yapması, nasıl davranması gerektiğini söylememelisiniz. “Şu davranışın beni üzüyor” diyemezsiniz.  Sizi günlerce aramayacak. “Neredeydin?” Diye soramazsınız. Açıkça biriyle flört ettiğini gözünüze sokacak “Bu kadın kim?” diyemezsiniz.
 • Hiçbir karar veremezsiniz. Kendisi ve sizinle ilgili bütün kararları o verir.
 • Eğer eziyetlerine tepki vermezseniz bu eziyetlerin dozajını arttıracaktır. Size yaptığı eziyetler karşısında sürekli acı çekmeli ve ne kadar canınızın acıdığını izleme keyfini ona sık sık yaşatabilmelisiniz. Ama burada hassas bir nokta var. Acınızı ona gösterirken kesinlikle onu suçlamamalısınız, kendinizi suçlayabilirsiniz. En iyisi böyle olur.
 • Kendiniz veya çocuğunuzla ilgili hiçbir şey için asla ona ihtiyaç duymamalısınız. Siz veya çocuğunuz asla hasta olmamalı, olursanız da ona göstermemeli ve yardım istememelisiniz.  Herhangi başka bir konuda da kesinlikle onun desteğine ihtiyaç duymamalısınız.
 • Özel günler sadece onun içindir. Sizin doğum gününüz yoktur, çocuğunuzun yoktur. Yılbaşı vb gibi günlerde de sadece o kutlanmalıdır. Onun doğum gününü şölen havasında kutlamanız gerekir, bir şeyi eksik yaparsınız yandınız. Kendi doğum gününüzde tebrik bile beklememeli hatta mümkünse kendi doğum gününüzde de siz onu kutlamalısınız. Ne de olsa siz onun için doğdunuz. O olmasa siz nasıl yaşayabilirsiniz, var olabilirsiniz ki? İyi ki var…
 • Bütün ev işleri size aittir. Hizmetçilikte sınır tanımamalısınız. Asla ondan kendi çayını, suyunu alıp içmesini beklememelisiniz.  Gecenin köründe sizi uyandırır su ister. Kahvaltıda kendi yumurtasını bile kendi soymaz size soydurur. Alışveriş poşetlerini size taşıtır. Hiçbir işe elini sürmesini beklemeyin. Bu arada suyu da mutlaka yanlış bardakta getirmiş, yumurtasını da hatalı bir şekilde soymuşsunuzdur, poşetleri de yeterince hızlı taşıyamıyorsunuzdur. Bunlar default olarak kabul etmeniz gereken öngörüler.
 • Kendi kararınızla herhangi bir eşya alamazsınız. Marketten sucuk bile alamazsınız. Siz yemeseniz sadece o sevdiği için bir şey almış olsanız bile mutlaka ya yanlış marka almışsınızdır ya da yanlış bir türünü almışsınızdır. Kendiniz düşünemezsiniz. O emredecek siz yapacaksınız. Kendi paranızla bile olsa eğer onun canı istemiyorsa bir şey almamalısınız. Onun bir şeyi o an canı istemiyorsa sizin de istememeli.
 • Ne söylerse doğrudur. Bütün bilim adamları öyle olmadığını ispat etse yine de onlara kulak asmamalı asla tamah etmemelisiniz. Onu asla sorgulayamazsınız. O ne derse o. Bu arada idealleri olmadığı için bugün savunduğu şeyin yarın tam tersini savunabilir. O zaman siz de tam tersini savunmalısınız.
 • Yatakta onun bütün isteklerini karşılamak ve istediği kadar orgazm olmasını sağlamak sizin en temel vazifenizdir. Canınızı acıtmak istiyorsa acıtır, asla karşı gelmemelisiniz. O korunmaz, siz korunmalısınız. Beklenmeyen bir gebelik yaşarsanız tüm sorumluluk sizindir. Cinsellikte onun zevk aldığı her ne ise o yapılmalıdır. Asla iğrenmemelisiniz. Kendi istediğiniz şeyi söyleyemezsiniz. Sizin orgazm olmanız hiç önemli değildir, taklit yapmanız yeterli. Yapmasanız bile çok sorun olmaz. Yeter ki onu o an istediği şekilde tatmin edin.
 • Onun sıkıntılarını, şikayetlerini saatlerce dinlemeli ama kendi sorunlarınızla ilgili asla hiçbir şey söylememelisiniz.
 • Sizinle olduğu için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünmeli ve ona sürekli belirtmelisiniz. Sizi dövse bile bu tutumunuz değişmemeli.
 • Zengin ve bakımlı olmalısınız. Ama çalışamazsınız. Kuaföre, spor salonuna ancak onun sizi aramadığı anları denk getirip gidebilmelisiniz, 7/24 hazır onu beklemeniz gerektiği için kendi kişisel bakımınıza veya kariyerinize vakit ayrımanıza anlayış göstermez ama yine de kendi paranız olmalı ve her daim ona bakımlı ve fit görünmelisiniz. Bu en zor maddelerden biri sanırım.
 • Dışarı çıkarken süsünden püsünden yanından geçilmeyen narsist evde tam bir leş olabilir. Dışı parlak içi boş birinden bahsediyoruz. Evde pis olması size eziyet etme ve değersizliğinizi hissettirme için bir taktiktir. Dışarıdaki insanlarla görüşeceği zaman aşırı derece özenirken, ter çamur içinde eve geldiğinde banyo bile yapmadan sizinle birlikte olmak isteyebilir. Asla banyo yap dememelisiniz. Burnunuzu tıkayıp yine onu aşırı derecede istemelisiniz.
 • Narsistlerin utanma duyguları yoktur. Rahat rahat gaz çıkarır, geğirir, orta yere işeyip sıçabilir yanınızda. Ama siz tabi ki yapmamalısınız. Ne kadar iğrenç olduğunuzu kanıtlamış olursunuz. Bu ve benzeri şeyleri yapan siz olmasanız kendi olsa dahi bunu siz yapıyorsunuz gibi etrafa anlatacaktır. Buna karşı da ona kızmamalısınız. Böyle bir şey yapılıyorsa mutlaka siz yapmışsınızdır, o yapacak hali yok ya?
 • Ondan cinsel bir hastalık kaparsanız onu sorgulamamalısınız. (Eğer sorarsanız kesinlikle yanınızda olmayacak ve sizi sadakatsizlikle suçlayacak.) Hem zaten o hasta olabilir mi ki size bulaştırsın? Asla ona kızmadan veya sorgulamadan kendi başınızın çaresine bakmalısınız. Ona durumu açıklayıp özür dilerseniz ekstra puan kazanabilirsiniz. Gerçi şu da var ondan kapmış olmasanız bile narsistin gerçekte umurunda olmayacaktır. Sizinle birlikte olmaya da son vermez.
 • Sizi defalarca bir hiç yüzünden terk edecek. Sizi terk ettiğinde geri gelişini beklemeli, o süreç içinde hayatına giren çıkan kadınlara asla ses etmemelisiniz. O kadınları mutlaka sizin gözünüze sokacaktır.  Sizin hayatınıza ise kimse giremez, girse bile ona hissettirmemelisiniz. Aslında gerçekte sizin hayatınıza başka birinin girip girmemesi umurunda değildir ama bu durum kendi egosunu zedeleyebileceği için bunu açıkça görmek istemez. Açıkça görmeyip duymadıkça hiçbir sorun olmayacaktır. Siz görünürde onun malı olarak bir köşede sonsuza kadar onu beklemelisiniz. Bunu hissettirmelisiniz. O gelir veya gelmez, bu önemli olmamalı sizin için.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist erkek geri döner mi?

Beni hiç mi sevmedi? Ne düşünüyor benle ilgili?