Narsist Sevgili ile İlişki

Narsist bir partner ile yaşanan ilişki oldukça tipiktir. Bu ilişkinin evreleri vardır ve bu kişilik bozukluğuna sahip olan her insanla aynı döngü yaşanır.  Hayatınıza giren her kadınla veya adamla aynı ilişkiyi yaşadığınızı düşünün. Korkunç değil mi? Tekrar, tekrar, tekrar…

Narsistler için bir tane ilişki deseni vardır ve sürekli olarak farklı insanlarla aynı ilişkiyi yaşarlar. Öncelikle partnerlerini idealleştirir, sonra değersizleştirir, sonra terk eder ve en sonunda da geri dönerler. Bu döngü hayatlarına giren herkesle tekrar tekrar yaşanır. Ta ki narsist olmayan taraf bu kabustan çıkmaya karar verene dek... 

Narsistler için partnerleri kendi ihtiyaçları olmayan nesnelerdir. Bir nevi onların oyuncak bebekleridir. Alırlar oynarlar ve rafa kaldırırlar. Bir süre sonra eğer bir sebepten akıllarına gelirse eski oyuncaklarını tekrar raftan indirirler, tekrar oynarlar ve tekrar rafa kaldırırlar.  

Narsistler partnerlerine karşı sevgi ve şefkat hissetmezler. Karşı tarafın bir ruhu, bir kişiliği olduğunu anlayamazlar. Dolayısıyla narsist olmayan taraf hangi kişisel özelliklere sahip olursa olsun, ne yaparsa yapsın, dünyanın en güzeli en yakışıklısı, en iyisi, en sadığı, onu hayatı boyunca en çok seveni olsun hiçbir şey bu ilişkinin seyrini değiştiremez. 

Narsistler için insanlar ikame edilebilirler. Diğer insanlarla ve hatta eşyalarla... Onun için masraflı olmaya başladığınızda sizi bırakıp sizin yerinize kendine yeni bir araba veya bir deri ceket almayı düşünebilir. Onun için pek bir şey fark etmeyecektir. 

Bu ilişkide ana karakter kendileridir, ikinci karakter yoktur. Partnerinin işlevi narsistin egosunu beslemek ve narsistik ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bunu da kimin yaptığının onlar için bir önemi yoktur. Eğer yeni alacağı deri ceket daha fazla hayran edinmesini sağlayacaksa sizin için para harcamak yerine sizi bırakıp ceketi alır. İlişkiye bakış açısı böyledir.

Narsistler genellikle taleplerinin karşılanabilmesi için fedakar ve empatik partnerleri tercih ederler. Bu seçim tamamen kendileriyle ilgilidir. Karşı tarafı seçmezler. Örneğin karşı tarafın zeki olması, bir konuda bilgi sahibi olması, esmer veya sarışın olması gibi herhangi özel bir durum aramazlar. Partnerin sahip olduğu kişisel yetenekler veya özellikler ancak narsist tarafından kullanılabildiği ölçüde değerlidir. Bunun dışında bir anlam ifade etmez.

Narsistler ilişki kurma konusunda oldukça yeteneklilerdir. Karşı cinsi nasıl etkileyeceklerini iyi bilirler. Onlarla ilişki gökyüzünde başlar, yeryüzünde devam eder, yerin dibinde sonlanır. İlişkiyi başlatma konusundaki yetenekleri iş o ilişkiyi sürdürmeye gelince ortadan kaybolur. Ancak uzun vadede ilişki sürdüremeseler de hiç bir zaman yalnız kalmazlar. Onlar yalnız kalamazlar, yalnızlık katlanılabilir bir durum değildir ancak yüzeysel olmayan gerçek bir ilişki de kuramazlar. Hayatlarında her zaman birisi olacaktır ve aynı zamanda mutlaka bu bir kişiye ek birileri daha. Tüm bu kişilerin hayat enerjileriyle beslenir, onlardan aldıkları yakıtla yaşamlarını sürdürürler.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist erkek geri döner mi?

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım? Narsist için mükemmel eş kimdir?

Beni hiç mi sevmedi? Ne düşünüyor benle ilgili?