Narsizm Belirtileri

Narsisti nasıl tanırız?
Bir narsistle ilişki içinde olduğumuzu anlamamız için karşımızdaki kişide bazı temel özelliklerin bulunması gerekir. Narsistle ilişkinizin ilk evrelerinde fiziksel özellikler dışındaki özelliklerini keşfetmeniz zordur. Çünkü kendilerini tamamıyla farklı gösterirler. Örneğin empati kuramazlar ve başkalarının sorunlarına karşı duyarsızdırlar. Ancak onları bir hayır kurumuna yüklü miktarda bağış yaparken görebilirsiniz. Bunu yapma nedenleri toplumda duyarlı bir imaj çizmektir. Onlar için her şey imajdır. Kime karşı hangi imajı çizmeleri gerektiği konusunda da çok iyidirler ve ona göre davranırlar. Size karşınızda görmek istediğiniz insan profilini çizerler. Dolayısıyla ilişkinin başlarında bir narsist tarafından kandırılma ihtimaliniz yüzde yüzdür. Ancak ilişkiniz sizin açınızdan derinleştikçe karşınızdakinde aşağıdaki özelliklerin tamamının bulunduğunu fark edersiniz:

1-      İmajlarına fazlasıyla özen gösterirler: Onları öncelikle dışarıdan fark edebilirsiniz. Genellikle göz alıcı görünürler. Spor yaparlar, solaryuma girerler, kadınlarını makyajsız erkeklerini kassız pek göremezsiniz. Temizdirler.  Giydiklerinin kaliteli olmasına özen gösterirler. İyi bir izlenim bırakma çabası içindedirler.
2-      Ayna hayranlığı: Bir narsisti teşhis etmenin en kolay yolu ayna kullanmaktır. Narsistlerin aynalara karşı adeta zaafları vardır. Aynalı bir odaya girdiğinizde veya böyle bir asansöre bindiğinizde sürekli aynaya bakar, uzun süre bakar ve gördüğü şeyi çok beğenir. Bazı narsistlerin aynaya bakma nedeniyle tuvaletten dakikalarca çıkamadıkları olur. Narsist sevgilinizle bir aynanın önünde durun. Aynadan size değil kendine baktığını fark edeceksiniz. Mutlaka uzun uzun kendine bakar.
3-      Bencillik: Narsistler her konuda olağanüstü bencildirler. Söz konusu kim olursa olsun öncelik kendi ihtiyaçlarıdır.  Ortak karar alamazsınız. O karar alır.
4-      Vicdansızlık: Narsistlerin vicdanları yoktur. İnsanlara verdikleri zarar onlar için hiçbir anlama gelmez ve bu nedenle bir üzüntü hissetmezler. Karşılarındaki insana karşı zorbadırlar.
5-      Empati yoksunluğu: Narsistler karşıdaki insanla empati kuramaz. En basit biçimde bile kendisini sizin yerinize koyamaz. Hasta olduğunuzda evi terk eder. Duygusal bir sıkıntınız olduğunda paylaşamazlar.
6-      Hayranlık beklentisi: Yakın ilişki içinde olduğu insanlardan ona tapmalarını bekler. Onların yanındaki insanların  kendileriyle oldukları için çok şanslı olduğuna inanırlar ve sürekli olarak bunu göstermelerini isterler.
7-      Yüzeysellik: Her konuda bilgili görünen ama hiçbir konuda uzman olmayan insanlardır. İlişkilerinde derinlik yoktur. Yüzeysel veya gündelik ilişkiler kurmaya yatkındırlar.
8-      Köleleştirme: Karşısındaki insana köle muamelesi yaparlar. Çalışanlarına angarya işler yükler, etrafındakilere kendi ayak işlerini yaptırır, evde ailesinden sürekli ihtiyaçlarını görmeleri için talepte bulunurlar. En basit işlerini bile kendisi yapmak istemez, birine yüklemeyi tercih eder.
9-      Patolojik yalancılardır: Kusursuzluk onlar için olmazsa olmazdır. Bu nedenle sık sık yalan söylerler. Söyledikleri yalanlar ortaya çıkacak olsa bile ve yalan söylemeye gerek yoksa bile yine de söylerler.
10-   Kendisinin özel olduğuna inanma: Kendilerini herkesten farklı ve özel bulurlar. Yeteneklerini ve başarılarını abartırlar. Yüksek statüde olduklarını düşünürler ve kimse onların seviyesine kolay kolay erişemez. Her zaman ve her yerde özel muamele görmeleri gerektiğini düşünürler.
11-   Haklılık: O her zaman haklıdır ve her şeye hakkı vardır. Bir şey yanlış gidiyorsa mutlaka sizin suçunuzdur.
12-   Manipulasyon: Karşısındakini sürekli olarak manipule eder. Onu istediği bir şeyi yapması için yalanlar söyleyerek yönlendirir. İstediğini aldığında ortadan kaybolur. İnsanlarla yalnızca onları kullanmak için ilişkiye girerler.
13-   Saygısızlık: Başkalarının haklarına saygı duymazlar. Sadece onların hakları vardır ve onlar saygıyı hak etmektedirler. Kendileri dışında kimseye saygı göstermezler. Randevu verir zamanında gelmezler, bir şey anlatırken sözünüzü keserler, sizin için önemi olan bir konuyu sabote ederler vb.
14-   Sorumsuzluk: Hiçbir sorumluluk kabul etmezler. İşyeri sahibi olsalar çalışanlarını düşünmeden bir anda iş yerini kapatabilirler, hamile eşlerini bırakıp başka bir kadınla yaşamaya başlayabilirler, aileleri hasta olduğunda başka bir şehre taşınmaya karar verebilirler. En ufak sorumluluğu dahi almakta zorlanırlar.
15-   Sadakatsizlik: Narsistler tek bir partnere sadık olamazlar. Sadakat beklerler fakat kendileri sadakat göstermezler. Hayatlarında mutlaka birden fazla kişi olmalıdır.
16-   Özür dilemez, pişmanlık duygusu yoktur: Narsistler hatalarını kabul edemezler. Kendileri sürekli haklı olduğundan içten bir özür dilemezler. Aynı hatayı mutlaka tekrar ederler. Hatalarından ders almazlar.
17-   Takım çalışmasına yatkın değildir: Narsist yönetilmeye tahammül edemez. Bir takım çalışması içinde başarılı olamaz. Bu durumda takımdaki diğer insanları aşağı çekme eğilimi içinde olacaktır.
18-   Ruh yoksunluğu: Hisleri ve ahlaki değerleri yoktur. Savundukları bir erdem yoktur. Eğer varsa bile öyleymiş gibi göründükleri içindir. İçsel anlamda kendi çıkarlarıyla ters düşen her şeyi reddederler.
19-   Söz verir ama tutmaz: Güvenilmezdirler. Yakınındaki insanlara umut verir, gelecekteki güzel günlere dair vaatlerde bulunur, sözler verir ancak hiçbir sözünü tutmayacaktır.
20-   Utanmaz: Sözünü tutmamak veya yalanının ortaya çıkması ikili ilişkilerde narsisti utandırmaz. Ancak toplumda itibar kaybetme riski olursa kaygılanacaktır.
21-   Asalak yaşam biçimi: Narsistler insanları sömürürler. Bu sömürü maddi yönden olabileceği gibi manevi, fiziksel ya da herhangi bir çıkarına yönelik olabilir.
22-   Başkalarından yakınma:  Ne yapmış olurlarsa olsunlar kendileri mükemmeldir ve başkaları hep kötüdür. Başarısız oldularsa patronları onların zekasını anlayamamıştır, sizi dövmüşlerse hak etmişsinizdir, hiç kimse kendisi kadar mükemmel olamamaktadır.
23-   İlişki kurmakta ustadırlar ancak sürdürme yetenekleri yoktur: Başkalarıyla olan ilişkileri genelde büyülü bir güzellikte başlar fakat uzun sürmez. Sonunda ilişki içinde bulunduğu karşı taraf mutlaka gözyaşı döker.
24-   Düşünmeden davranma: Narsistler davranışlarının sonuçlarını veya etrafındakiler için neye mal olacağını düşünmezler. Kolayca risk alabilir ve davranışları sonucunda başkalarının uğrayacağı kayıpları umursamazlar.
25-   Çözüm bulmazlar: Sorunlarınızı oturup konuşamazsınız. Canını sıkan bir durum oluştuğunda çözmeye değil terk etmeye eğilimlidir.
26-   Sorgulanamaz/eleştirilemez: Narsistler sorgusuz sualsiz itaat beklerler. Hiçbir davranışının sorgulanmasını veya eleştirilmesini kabul edemezler. Bu duruma
27-   Tutarsızlık: Bugün ak dediğine yarın kara derler. Şiddetle savunduğu bir konuda üç gün sonra tamamen tersi bir düşünceyi savunuyor olabilirler.
28-   Küstahtır: Halinden tavrından küstahlık akar. Hiçbir mütevazılık göstermezler. “Sen kimsin de” diye başlayan cümleler kurarlar.
29-   Toplumsal kurallara uymazlar: Kurallar onlar için değildir. Toplum normlarına aykırı hareketlerde bulunurlar. Hapse atılma gibi kendilerini tehlikeye atacak bir durum olmadığı sürece her şeyi yapabilirler.
30-   Kendisinin farkında olmama: Narsistler kendilerinin tüm bu özelliklerinin farkında değillerdir. Bu özellikleri ile ilgili herhangi bir yorumu kabul etmezler ve bunlardan bahsederseniz sizden nefret ederler.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist erkek geri döner mi?

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım? Narsist için mükemmel eş kimdir?

Beni hiç mi sevmedi? Ne düşünüyor benle ilgili?