Narsistin Hikayesi

Zamanın birinde Olympos'un ormanlarında Echo isimli güzeller güzeli bir peri kızı yaşarmış. Echo'nun masum bir kalbi, dillere destan bir güzelliği varmış. Görenler kıza yaklaşmak, kalbini kazanmak için türlü yollar denermiş. Ancak hiç biri Echo'nun kalbini fethedememiş. Bu yalnızlıktan kendisi de mutlu değilmiş ama ne yapsın kalbi bir türlü ısınamazmış hiç bir gönüllüsüne. 

Günlerden bir gün Echo'nun yaşadığı ormana  Narcissus isimli bir avcı gelmiş. Güzel peri kızı Echo, ormanda gezerken uzaktan Narcissus'un geldiğini görmüş. Görür görmez vurulmuş. Narcissus yaklaştıkça Echo'nun yüreği erimiş. Kimseye ısınamayan kalbi yanmış, kül olmuş. Ona baktıkça aklı başından gitmiş. Sesine ses olsun diye, gözünde kendini bulsun diye günler geceler boyu dua etmiş. Oysa ki avcı Narcissus peri kızını  görmüyormuş.  Onun hayalindeki tek yüz kendi yüzü, cevap verdiği tek ses ise kendi sesiymiş. 

Echo, Narcissus'a derdini anlatmak için elinden ne geldiyse yaptıysa da başaramamış. Narcissus kendisini görsün istedikçe sararıp solmuş bir avuç kalmış, duysun istedikçe konuşamaz olmuş. Eriyip bitmiş. Sonunda kendi varlığını tamamen kaybetmiş, sadece Narcissus'un dediklerini tekrar eden bir ses bir yankı kalmış ondan geriye. Bu bugün bu sese "eko" diyoruz. 

Narsist ve sevgilisinin hikayesi budur işte. Narsiste gönlünü kaptıran herkes bu öyküyü baştan sona yaşar. Narsist sizi göremez, duyamaz, hissedemez. Onun için tek aşk kendisine duyduğu aşktır. Onun yanında kalabilmek için tek yol kendi yaşamınızdan, varlığınızdan, kişiliğinizden hatta her şeyinizden vazgeçmektir. Sadece onu onaylayan bir ses olarak var olabilirsiniz. Başka yolu yoktur.

Hikayenin sonunda ne olur peki? Narcissus nehirde kendi yansımasına bakarken duyduğu delice arzuyu bastıramaz ve gördüğü surete ulaşmak için daldığı nehirde yalnız başına boğulur. Hayatı boyunca kendinden başka herkese kör olan tüm narsistler için de kaçınılmaz son budur. 


Narcissus'un boğulduğu yerde bembeyaz yapraklı güzel mi güzel bir çiçek açar. Narcissus'un anısına bu çiçeğe "nergis" denir. Görüyoruz ki gerçek güzellik ve sevgi ancak bir kişinin kendine duyduğu sapkınlık derecesinde ilgi sona erdiğinde yeşerebilecektir.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist erkek geri döner mi?

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım? Narsist için mükemmel eş kimdir?

Beni hiç mi sevmedi? Ne düşünüyor benle ilgili?