Narsisizm Nedir?

Günümüz popüler kültüründe bencillik ve megalomaniyle ilişkilendirilen narsisizm, yetişkin bir kişinin tüm ilgisini tamamen kendisine yönlendirerek adaletli olmayan bir hak etme duygusuyla şekillendirdiği davranış kalıplarından oluşan kronik bir kişilik bozukluğudur.

Kişilik bozukluğu olarak narsisizm vicdanın tamamen yok olmasıdır.  Sürekli manipülasyon yapma dürtüsüdür. Ne yaparsa yapsın kayıtsız şartsız hayran olunma ihtiyacıdır. İnsanları sömürmekten, ezmekten ve aşağılamaktan duyulan hazdır. Yıkıma olan açlıktır. Merhamet ve sadakat kavramlarının, sevgi, korku, üzüntü gibi insani duyguların hissedilemediği ve beynin empati merkezi olan frontal lobunun sağlıklı bir şekilde çalışmadığı psikopatiye çok yakın ciddi bir kişilik problemidir. Tüm psikopatlar narsistir ve tüm narsistler yakınlarına ruhsal olarak zarar verir. Yeterince yakınlaşırsanız sağlığınız dahil her şeyinizi kaybetmenize sebep olabilirler. Sizi öldürebilir, hapse attırabilir, bir hiç yüzünden terk edebilir veya sahip olduğunuz her şeyi kolayca riske atabilirler.  Çocukluk travmalarıyla şekillenen bu kişilik yapısının ileriki yaşlarda tedavisi veya iyileşmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu bozuklukla mücadele etmek her zaman narsistin yakınlarına zarar verir. Narsist üzüntü veya acı hissetmediği için kişiliğindeki bozukluk onu etkilemez ancak onun yakınıysanız, yakınlık dereceniz ne olursa olsun kendinizi ondan korumanız ve mümkün olan en hızlı şekilde hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Bebekler büyürken ihtiyaç duydukları yeterli ilgi ve sevgiyi annelerinden aldıklarında ikili ilişkilerde sağlıklı bağ geliştirmeyi öğrenirler. Sağlıklı bağ kurmayı öğrenmek insanın ruhsal anlamdaki gelişiminin en önemli adımıdır. Koşulsuz olarak sevildiğini, ihtiyaç duyduğu bakıma istediği anda erişebileceğini bilen bebek kendini güvende hisseder. Başkalarının ilgisiyle kendi ilgisi arasında denge kurmayı da bu sayede öğrenir. Eğer 6 yaşına kadar olan dönemde anne ile sağlıklı bağ kurulamazsa, çocuk bu durumla baş edebilmek için bir savunma mekanizması geliştirir.  İhtiyaç duyduğu ilgi ve sevgiyi anneden yeterince alamayan bebek bunu anneden almayı reddedip kendi kendine vermeyi seçerse narsistik kişilik bozukluğunun tohumları atılmış olur.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist erkek geri döner mi?

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım? Narsist için mükemmel eş kimdir?

Beni hiç mi sevmedi? Ne düşünüyor benle ilgili?